Relacja z konferencji

W dniach 13-14 kwietnia 2018 r. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się jubileuszowa V Ogólnopolska Konferencja Kryminologiczna pt. TERRORYZM – TERROR – MAFIA.

Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Kryminologii Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ we współpracy z Katedrą Kryminologii UJ. Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa. Sponsorami wydarzenia była m.in. Fundacja Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak” oraz wydawnictwo C.H. Beck.

Konferencję uroczyście otworzył Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ, prof. dr hab. Jerzy Pisuliński, który w kilku słowach wskazał na najważniejsze z punktu widzenia prawników rozwiązania prawne przyjęte w Polce w związku z zagrożeniem terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.

Pierwszy dzień konferencji przeznaczony był na wystąpienia ekspertów z dziedzin związanych z tematem przewodnim konferencji. W pierwszym panelu poruszono zagadnienie dobrych praktyk w zakresie zwalczania przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz przestępczości zorganizowanej. Dr Piotr Kosmaty, prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie delegowany do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie przedstawił znaczenie kompetencji międzykulturowych w walce z przestępczością zorganizowaną cudzoziemców i terroryzmem. Kolejne wystąpienie wygłosił gen. bryg. dr Robert Jędrychowski, Zastępca Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, w którym to omówił rolę Żandarmerii Wojskowej w działaniach antyterrorystycznych. W drugim panelu, dotyczącym zwalczania terroryzmu i terroru kryminalnego przez wyspecjalizowane jednostki Policji, wystąpił kom. Krzysztof Funkiendorf, który przedstawił taktykę i technikę fizycznego zwalczania aktów terrorystycznych i aktów terroru kryminalnego. W trzecim panelu poruszono tematykę roli organów ścigania wobec współczesnych form terroru kryminalnego i zagrożeń terrorystycznych. Nadkom. dr hab. Jacek Dworzecki, reprezentujący Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, przedstawił wybrane aspekty zwalczania zagrożeń terrorystycznych w realiach UE.

Każde wystąpienie w poszczególnych panelach zakończone było dyskusją z udziałem publiczności, zaproszonych gości oraz prelegentów. Wszyscy eksperci otrzymali w podziękowaniu za swoje wystąpienia wydaną przez Koło Naukowe Kryminologii TBSP UJ monografię "Przestępczość przeciwko prawom własności intelektualnej" oraz publikacje książkowe ufundowane przez wydawnictwo C.H. Beck.

W drugim dniu konferencji 24 studentów oraz doktorantów reprezentujących 6 szkół wyższych z całej Polski wygłosiło łącznie 19 referatów w 4 panelach dotyczących różnych zagadnień związanych z tematem przewodnim konferencji. Pierwszy panel dotyczył wybranych zagadnień procesowych zwalczania przestępczości zorganizowanej i terroryzmu. Prelegenci zaprezentowali m.in. zagadnienia związane ze stosowaniem Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego, ustawą o działaniach antyterrorystycznych czy też instytucją świadka koronnego. Drugi panel dotyczył zwalczania terroryzmu w świetle prawa konstytucyjnego, karnego i międzynarodowego - uczestnicy zaprezentowali problematykę wykorzystywania stanów nadzwyczajnych do zwalczania terroryzmu, przestępstw o charakterze terrorystycznym na gruncie kodeksu karnego czy też regulacje prawa unijnego związane z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

W trzecim panelu skupiono się na kryminologicznej problematyce przestępczości terrorystycznej – stosowaniu metod statystycznych w kryminologii, kryminalizacji mowy terrorystycznej, roli dżihadu w terroryzmie jak również na podłożu działań organizacji terrorystycznych oraz profilu samych sprawców. Ostatni panel poświęcony był kryminologicznej problematyce przestępczości zorganizowanej, np. gangom chuliganów stadionowych, wybranym zorganizowanym grupom przestępczym oraz nielegalnemu handlowi narządami ludzkimi.

Nad przygotowaniem konferencji oraz jej poziomem merytorycznym czuwali Kierownik Katedry Kryminologii UJ, prof. dr hab. Krzysztof Krajewski oraz Opiekun Koła Naukowego Kryminologii TBSP UJ, dr hab. Wojciech Dadak, który to w swoim wystąpieniu końcowym podsumował najważniejsze zagadnienia poruszone przez uczestników w trakcie wydarzenia.

Organizatorzy planują wydanie monografii naukowej, w której znajdą się artykuły naukowe napisane m.in. przez prelegentów oraz ekspertów uczestniczących w wydarzeniu.

 

Skrócona wersja relacji na stronie UJ

 

Opracował Michał Powszedniak